Podoskopické vyšetření plochonoží

Podoskopické vyšetření plochonoží

Co je podoskop

Podoskop je moderní diagnostický přístroj, který slouží k odhalení ortopedických vad nohou pomocí vysoce polarizovaného světla. Vyšetření je určeno pro všechny věkové kategorie a zejména děti, jeho přínos ocení také sportovci v rámci prevence zatížení nohou při fyzické aktivitě. U nás neléčíme pouze příznaky. Naším cílem je odhalit skutečnou příčinu potíží na základě přesné diagnostiky.

Výhody podoskopu

Umožňuje pozorovat rovnoměrnost zatížení chodidla při zátěži. Slouží ke zjištění původů bolestivé chůze, deformity a bolesti nohou a dalších potíží chodidel včetně plochých nohou. Různé vady vznikají už při vývoji. Nedokonalou péčí o nohy v době růstu a nošením nesprávné obuvi se proto mohou malé odchylky od správného postavení zafixovat. Vadným postavením nohou a sportovními aktivitami pak dochází k nepřiměřenému přetěžování vazů a svalů. Na vině mohou být i poúrazové stavy v oblasti hlezna hlavně po zlomeninách patní kosti, nártních kostí a záprstních kostí.

Moderní metoda pomáhá odhalit:

  • vady drobných kloubů nohy
  • postavení, tlak a rotaci patní kosti a jednotlivých částí chodidla vůči sobě
  • vady v osách hlezenních kloubů

Sportovci bez rozdílu sportovního odvětví a výkonnosti získají jistotu, že běhají ve správné obuvi. Podoskop poradí i těm, kteří si teprve běžeckou obuv chystají pořídit.

Je podoskop vhodný pro každého?

Vyšetření mohou podstoupit všichni bez rozdílu věku včetně dětí. Dětská noha se vyvíjí velmi dynamicky. Zejména v jejich případě je včasné odhalení odchylek od správného vývoje nohou velmi důležité.

Jak probíhá vyšetření podoskopem

Pacient si vystoupí na skleněnou desku, pod kterou je zrcadlo. Lehký a odolný přístroj má kompaktní rozměry. Základna o výšce pouhých 20 cm umožňuje snadné nastupování dětem i pacientům s pohybovými problémy. Ošetřující lékař hodnotí postavení pat, zatížení jednotlivých částí chodidel a nožní klenby ve statické pozici. Následuje porovnání ve stoji na jedné noze, na špičkách a na patách. Nakonec lékař hodnotí, jaký vliv na zatížení nohou má postavení pánve, zakřivení a pohyby páteře. Podle výsledků lékař zařadí do individuálního léčebného plánu vhodné cvičení, navrhne využívání kineziotapu ke korekci postavení nohy nebo doporučí výrobu speciálních ortopedických vložek.

Ortopedické vyšetření plochých nohou provádíme ve všech našich pěti ambulancích. Podoskopické vyšetření plochonoží speciálním přístrojem je vám k dispozici v nové ambulanci OA ortopedie NJ, s.r.o., v Novém Jičíně, kde se vám bude věnovat MUDr. Jakub Rivec a MUDr. Pavel Andrýsek. Objednat se můžete na tel. 556 706 288.

Nahoru