Aktuality - Ort-Art Ortopedie Ostrava

Syndrom tenisového lokte: jak vzniká a jak ho léčit

Syndrom tenisového lokte patří mezi nejčastější onemocnění šlach v oblasti loketního kloubu. Ačkoli se mu říká tenisový, nepostihuje pouze tenisty, ale také ty, kteří dlouhodobě vykonávají stereotypní jednostranné pohyby, např. při manuální práci.

Výskyt syndromu

Jednou z nejpostiženějších skupin jsou montážní dělníci. Následováni jsou sportovci v mladistvém věku – důvodem je pravděpodobně neadekvátní a stálé přetěžování a také špatná technika výkonu daného sportu. V dřívějších dobách byl syndrom nejvíce diagnostikován hráčům tenisu, od toho je odvozený název „tenisový loket“, kromě nich se toto onemocnění objevuje také u hráčů házené, volejbalu, stolního tenisu a u běžců na lyžích. Nejčastěji se bolesti spojené s tenisovým loktem objevují kolem 40. roku věku, častěji u žen. Při nynějším stylu života a pracovních podmínkách, kdy má většina lidí sedavé zaměstnání, každodenně pracují několik hodin na počítači, nebo naopak vykonávají těžkou fyzickou, montážní práci, není divu, že pacientů s touto diagnózou přibývá.

Formy onemocnění

1/ Akutní forma. Jako akutní onemocnění syndromem tenisového lokte označujeme takový stav, který vzniká při náhlé, fyzicky náročné jednorázové práci, jako je například štípání dříví, šroubování, psaní na počítači, práce na zahradě atd., kdy dochází k funkční poruše. Takovou funkční poruchou se rozumí například natržení úponu, ke kterému může dojít buď prudkým pohybem při neobvyklém pohybu, nebo při zvednutí nějakého břemene. Při sportovních aktivitách je to pak po špatně zahraném backhandovém úderu při tenise, kdy následuje typická, avšak nahodilá bolest.

2/ Chronická forma. K chronickému poškození dochází při dlouhodobém, opakujícím se přetížení, při kterém je poškozován úpon extenzorů prstů a zápěstí. Vlivem tohoto přetížení dochází ke vzniku mikrotrhlinek. Důsledkem vzniku chronické fáze může být i nesprávná léčba akutního stavu. Obtíže přetrvávají až po dobu šesti týdnů, kdy může dojít ke strukturálním změnám, jako jsou jizvy nebo degenerativní změny.

Jak poznáte tenisový loket?

Prvotním příznakem je bolest, pociťovaná nejčastěji na palcové straně paže nad loktem. Bolest pak postupuje níže, nejznatelnější je na zevní straně předloktí. Zpočátku má bolest pozvolný průběh a objevuje se pouze během pohybu. Se zvyšující zátěží se stupňuje. Později pacienti pociťují bolest i v klidu. Bolestivé stavy se u pacientů nejčastěji vyskytují v podvečer, naopak po ránu je loketní kloub ztuhlý. Často si stěžují na diskomfort u vykonávání obvyklých denních aktivit, jako je podávání ruky, zvedání břemen, při natažení lokte, při holení a v neposlední řadě při obyčejném zvedání lehčích břemen, jako například hrnku s kávou atd. Dalším příznakem je snížení úchopové síly, snížení svalové síly a omezení pohybu.

Konzervativní léčba syndromu

V rámci konzervativní léčby využijeme znehybňujících obvazů nebo sádry, které přispívají ke zklidnění obtíží. V začátcích může postačit pouze klidový režim, protizánětlivé masti a gely a užívání předepsaných léků. Pokud pacient nemůže omezit nebo přerušit pracovní či sportovní aktivitu, je možné pro zmírnění obtíží využít epikondylární pásku, ortézu nebo kineziotape. Nejedná se však o dlouhodobé řešení obtíží (časem může docházet ke vzniku vadných pohybových stereotypů). V některých případech bývá doporučován i šátkový závěs či sádrová fixace.

Je velice důležité neignorovat primární obtíže. Podle studií je úspěšnost konzervativní léčby až 85 %, zatímco chirurgický zákrok je nezbytný zhruba u 8-10 % pacientů. „Naší snahou je zvládnout toto onemocnění nejprve úpravou aktivit a doporučením klidového režimu. Až poté přichází na řadu další léčba. Dle mých zkušeností se ukázalo, že konzervativní léčba je stále velice účinnou formou i z hlediska dlouhodobého působení,“ říká sportovní ortoped MUDr. Jakub Rivec.

Rázové vlny a elektroterapie

Pro rychlejší zotavení lze využít také účinků rázových vln. Jedná se o nechirurgický zákrok, jehož bolestivost pacient dobře snáší. Tato léčba pracuje na principu mechanického působení elektrohydraulických vln různé intenzity a délky působení. Aplikace obvykle trvá méně než 30 minut, u akutních stavů postačí většinou 1-2 aplikace, u chronických obtíží se doporučuje alespoň 6 aplikací. Statisticky je úspěšnost léčby udávána mezi 80 a 95 %. Pomoci může také magnetoterapie. Jedná se o bezkontaktní fyzikální léčebnou metodu současnosti. Principem je působí pulzního magnetického pole, které má vliv již na buněčné úrovni, což znamená, že urychluje obnovu buněk, regeneruje svalové tkáně a pomáhá tak od bolesti svalů a kloubů. Má také protizánětlivý účinek.

Pokud se léčba použitím všech předchozích způsobů konzervativní léčby stále nedaří, může ošetřující lékař předepsat injekční terapii. Pomocí této léčby se pacientovi aplikují lokálně kortikosteroidy do oblasti bolestivého místa. Kortikosteroidy jsou léky, obsahující hormon kortizol, který má protizánětlivý účinek. Nejedná se však o dlouhodobou léčbu, úleva od bolesti je spíše krátkodobá.

Fyzioterapie je zásadní

Klíčovou roli hraje také fyzioterapie. V počátečních fázích pomáhá na odstranění bolesti, úpravu svalového napětí, uvolnění kloubních blokád a odstranění dalších příčin. Fyzioterapie zahrnuje různé uvolňující, protahující a mobilizační cviky. Dále pak lze využít různé formy kinesiotapů, pásek atd. Flossing je jednou z velmi efektivních technik páskování. Pásky jsou elastické a slouží především ke kompresi tkáně.

Operativní léčba

Při selhání konzervativní léčby, pokud potíže přetrvávají déle než 3 měsíce nebo při opakovaných recidivách onemocnění, přichází na řadu operativní léčba. Operací tenisového lokte existuje celá řada, lišící se především mechanismem odstranění obtíží. Jedná se o výkony uvnitř kloubu, kdy se vyřízne synoviální řasa a šlach, neboť tyto struktury jsou podle některých zdrojů zdrojem bolesti. Operativním zákrokem se může také snížit napětí šlachy, prodloužit sval apod. Operace se provádí v anestezii, řez je prováděn na zevní straně lokte. Pro správnou rekonvalescenci je velice důležitá rehabilitace.

Pokud pociťujete příznaky syndromu tenisového lokte, které neodeznívají, objednejte se na vyšetření na naši kliniku. Lékař vám provede klinické vyšetření doplněné rentgenem, případně magnetickou rezonancí či ultrazvukem, a společně najdete vhodné řešení. Dlouhodobé bolesti nepřecházejte!

Kde nás najdete

Klinika Ort-Art s.r.o.
Ortopedie, traumatologie, rehabilitace
Šenovská 1829, Petřvald u Karviné

Tel.: +420 728 456 828
E-mail: ordinace@ort-art.cz

Náš tým a všechny kontakty zde: Kontakty (ort-art.cz)

(Článek vznikl ve spolupráci s MUDr. Jakubem Rivcem)

 

Podobné články

21. 3. 2024

Malá zranění končetin: Jak je ošetřit doma a kdy vyhledat lékaře?

2. 2. 2024

Operace ramene známé hokejistky

17. 1. 2024

Jak se připravit na zimní sporty? Nepodceňte trénink, protažení ani výbavu

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

Nahoru