Syndrom karpálního tunelu – nemoc z povolání, která má řešení

Pracujete často na počítači a cítíte bolest v dlani či brnění prstů? Možná vás postihl syndrom karpálního tunelu, který bývá vyvolán stereotypní prací, a proto je označován za „nemoc z povolání“.

Nejčastěji bývají syndromem karpálního tunelu postiženi nejen lidé pracující s myší počítače, ale také řidiči, číšníci, muzikanti či pracovníci u různých strojů. Projevuje se

mravenčením prvního až třetího prstu ruky, bolestmi v dlani, poruchou hybnosti svalů palcové strany či sníženou citlivostí ruky. Některé pacienty dokonce v noci budí ze spaní a potřebují prsty protřepat, aby si od bolesti ulevili. Jejich obtíže se pak zhoršují při činnostech, jako je řízení auta (držení volantu), jízda na kole (držení řídítek) či tlačení kočárku, kdy dochází ke zvýšení tlaku na nerv zvenčí. Všechny tyto potíže jsou způsobeny kompresí (útlakem) středového nervu zvaného nervus medianus (karpální tunel) v zápěstí. Nejčastější výskyt je u žen mezi 50 až 60 lety a častěji postihuje dominantní ruku.

Máte podobné potíže? Vyhledejte ortopeda

Pokud vás trápí výše popsané, nenechte se zužovat bolestí a vyhledejte ortopedickou péči. Syndrom karpálního tunelu by se neměl podceňovat, jelikož se může prohlubovat a časem způsobit i nemožnost uchopování věcí – předměty mohou začít padat z rukou a může dojít až k trvalému poškození nervu. Diagnóza se stanovuje na základě vyšetření lékařem (ortopedem nebo neurologem), který může doplnit elektromyografické vyšetření (EMG).

Jak se karpální tunel léčí

Podle rozsahu potíží vám může být doporučena nejdříve konzervativní léčba, která spočívá ve snížení zátěže ruky, ledování a mazání lokálními preparáty. Pomoci může i ultrazvuková či laserová léčba. V případě větších potíží, kdy je nález na EMG pokročilý, je doporučena operace, která je jedinou účinnou léčbou. Při ní dochází k dekompresi karpálního tunelu a odstranění útlaku nervu.

Operaci karpálního tunelu provádíme na naší ortopedické klinice ORT-ART v Petřvaldě u Karviné, a to ambulantně v rámci jednodenní chirurgie (není třeba hospitalizace), tzv. otevřenou technikou, tedy se vznikem menší jizvy v dlani. K zákroku je ve většině případů používána pouze lokální anestezie (místní znecitlivění). Pacient krátce po něm může odejít domů. Pooperační průběh bývá nekomplikovaný, pacient však může ještě několik měsíců po zákroku pociťovat větší či menší funkční obtíže, které postupem času vymizí. Jizva v dlani se povětšinou hojí bezproblémově.

Nejste-li si jisti, zda vaše bolesti ruky a zápěstí způsobuje právě syndrom karpálního tunelu, objednejte se k nám na konzultaci (tel. 596 541 136). Naši lékaři vám ochotně poradí a případně zahájí potřebnou léčbu.

Podobné články

24. 1. 2023

Degenerativní operace

19. 12. 2022

Dovolená na Ort-Art

27. 9. 2022

Vodoléčba jako důležitá součást rehabilitace

Z ostatních klinik

3. 2. 2023

Preventivní oční prohlídka má smysl

27. 1. 2023

Jak na online objednávání léků?

24. 1. 2023

Klinika JL – moderní zdravotnické zařízení s dlouhou tradicí

Nahoru