Aktuality - Ort-Art Ortopedie Ostrava

Přetržený vaz v koleni – nechtěný suvenýr z lyžování

Lyžařská sezóna je v plném proudu a do ortopedických ambulancí často míří ti, kteří si ze zimních radovánek přivezli nechtěný suvenýr v podobě zranění. Mezi nejčastější lyžařské úrazy pak patří natržení či přetržení předního zkříženého vazu v koleni a další zranění struktur měkkého kolene. 

Kolenní kloub drží pohromadě přední a zadní zkřížené vazy společně s postranními vazy. Vedou ho během pohybu a zajišťují mu potřebnou stabilitu. Právě kolena jsou při lyžování a snowboardingu nejvíce zatěžována, a tím pádem nejvíce náchylná ke zranění. Podobně jako v dalších sportech (nejčastěji při fotbalu a basketbalu), kdy jsou potřeba rychlé změny směru pohybu nebo zastavení. K úrazu dochází nepřiměřeným tlakem na koleno a rotací bérce, při lyžování po pádu či nečekaném vjetí do sněhových boulí, při míčových sportech „prokopnutím“ kolene opačným směrem.  

Jak poznáte poranění vazů v koleni? 

V prvním okamžiku ucítíte velkou tlakovou bolest, někdy je slyšet i „lupnutí“ v koleni. Dochází k omezené hybnosti poraněného kloubu, postižené místo je bolestivé při natáhnutí či ohnutí, na nohu není možné došlápnout. Jediná nebolestivá poloha je mírné pokrčení kolene. Mohou se vytvořit podlitiny a otok.  

Jak se poraněné vazy léčí 

Léčba poraněných vazů nejen v koleni je individuální dle rozsahu poškození. Pokud si nejste jisti rozsahem poranění, ordinaci ortopeda navštivte neprodleně. Natržené vazy většinou není nutné operovat, může postačit klidový režim a vhodná rehabilitace. Krátce po úrazu je vhodné postiženou končetinu nenamáhat a v případě otoku ledovat. Zatímco svaly a kosti rostou poměrně rychle, léčba poranění vazů a kloubů je během na delší trať, i pouze natažené vazy se hojí několik týdnů.  

Aby nezůstal rozsah kolenního kloubu trvale omezen, je vhodná návštěva fyzioterapeuta a nastavení léčby v podobě aktivního cvičení a terapie pro posílení okolních svalů. Doporučena může být fixace kolene obinadlem nebo ortézou, tejpování apod., ve sportu je pak možné pokračovat s kvalitní ortézou.  

Pakliže nestačí konzervativní léčba – zranění je většího rozsahu, kombinované či komplikovanější, je třeba vyhledat pomoc ortopeda a případně zahájit léčbu chirurgickou. Při operaci vážněji poškozených vazů v koleni dochází k jejich sešití, případně k nahrazení vazovou plastikou. 

Jak úrazům na lyžích předcházet 

Základem prevence úrazů je zahřát se, rozhýbat a rozcvičit. Nikdy se nepouštějte ze sjezdovky dolů ztuhlí a prochladnutí. Ideální je udělat si před sjezdem pár dřepů na zahřátí a protáhnout i ramena a lokty. Svou jízdu pak přizpůsobte své kondici i sněhovým podmínkám a mějte oči všude. Lepší pomalý lyžař nežli zraněný lyžař!  

Trápí vás bolest v koleni? Postaráme se o vás! 

Pokud vás trápí bolest v koleni, nezanedbávejte ji. „Léčba brufenem“ není dlouhodobým řešením. Navštivte některou z ortopedických ambulancí ORT-ART a nechte si poradit vhodnou léčbu, případně doporučit správnou fyzioterapii a rehabilitaci. Naši lékaři jsou vám k dispozici v Petřvaldu u Karviné, Bílovci, Studénce, Frenštátu pod Radhoštěm a Novém Jičíně. Všechny kontakty najdete zde: https://ort-art.cz/kontakty/. 

Podobné články

21. 5. 2024

Objevte široké možnosti rehabilitace: S čím vším vám pomůžeme?

21. 3. 2024

Malá zranění končetin: Jak je ošetřit doma a kdy vyhledat lékaře?

2. 2. 2024

Operace ramene známé hokejistky

Z ostatních klinik

22. 5. 2024

Jak se dostat po porodu zpět do kondice? Máme pro vás několik tipů

21. 5. 2024

Infuzní terapie vitamínem C: Skvělý způsob, jak posílit imunitu

20. 5. 2024

Omlazení intimních partií pomocí přípravku Desirial

Nahoru