Přetržený vaz v koleni – nechtěný suvenýr z lyžování

Lyžařská sezóna je v plném proudu a do ortopedických ambulancí často míří ti, kteří si ze zimních radovánek přivezli nechtěný suvenýr v podobě zranění. Mezi nejčastější lyžařské úrazy pak patří natržení či přetržení předního zkříženého vazu v koleni a další zranění struktur měkkého kolene. 

Kolenní kloub drží pohromadě přední a zadní zkřížené vazy společně s postranními vazy. Vedou ho během pohybu a zajišťují mu potřebnou stabilitu. Právě kolena jsou při lyžování a snowboardingu nejvíce zatěžována, a tím pádem nejvíce náchylná ke zranění. Podobně jako v dalších sportech (nejčastěji při fotbalu a basketbalu), kdy jsou potřeba rychlé změny směru pohybu nebo zastavení. K úrazu dochází nepřiměřeným tlakem na koleno a rotací bérce, při lyžování po pádu či nečekaném vjetí do sněhových boulí, při míčových sportech „prokopnutím“ kolene opačným směrem.  

Jak poznáte poranění vazů v koleni? 

V prvním okamžiku ucítíte velkou tlakovou bolest, někdy je slyšet i „lupnutí“ v koleni. Dochází k omezené hybnosti poraněného kloubu, postižené místo je bolestivé při natáhnutí či ohnutí, na nohu není možné došlápnout. Jediná nebolestivá poloha je mírné pokrčení kolene. Mohou se vytvořit podlitiny a otok.  

Jak se poraněné vazy léčí 

Léčba poraněných vazů nejen v koleni je individuální dle rozsahu poškození. Pokud si nejste jisti rozsahem poranění, ordinaci ortopeda navštivte neprodleně. Natržené vazy většinou není nutné operovat, může postačit klidový režim a vhodná rehabilitace. Krátce po úrazu je vhodné postiženou končetinu nenamáhat a v případě otoku ledovat. Zatímco svaly a kosti rostou poměrně rychle, léčba poranění vazů a kloubů je během na delší trať, i pouze natažené vazy se hojí několik týdnů.  

Aby nezůstal rozsah kolenního kloubu trvale omezen, je vhodná návštěva fyzioterapeuta a nastavení léčby v podobě aktivního cvičení a terapie pro posílení okolních svalů. Doporučena může být fixace kolene obinadlem nebo ortézou, tejpování apod., ve sportu je pak možné pokračovat s kvalitní ortézou.  

Pakliže nestačí konzervativní léčba – zranění je většího rozsahu, kombinované či komplikovanější, je třeba vyhledat pomoc ortopeda a případně zahájit léčbu chirurgickou. Při operaci vážněji poškozených vazů v koleni dochází k jejich sešití, případně k nahrazení vazovou plastikou. 

Jak úrazům na lyžích předcházet 

Základem prevence úrazů je zahřát se, rozhýbat a rozcvičit. Nikdy se nepouštějte ze sjezdovky dolů ztuhlí a prochladnutí. Ideální je udělat si před sjezdem pár dřepů na zahřátí a protáhnout i ramena a lokty. Svou jízdu pak přizpůsobte své kondici i sněhovým podmínkám a mějte oči všude. Lepší pomalý lyžař nežli zraněný lyžař!  

Trápí vás bolest v koleni? Postaráme se o vás! 

Pokud vás trápí bolest v koleni, nezanedbávejte ji. „Léčba brufenem“ není dlouhodobým řešením. Navštivte některou z ortopedických ambulancí ORT-ART a nechte si poradit vhodnou léčbu, případně doporučit správnou fyzioterapii a rehabilitaci. Naši lékaři jsou vám k dispozici v Petřvaldu u Karviné, Bílovci, Studénce, Frenštátu pod Radhoštěm a Novém Jičíně. Všechny kontakty najdete zde: https://ort-art.cz/kontakty/. 

Podobné články

27. 9. 2022

Vodoléčba jako důležitá součást rehabilitace

9. 8. 2022

Neodkládejte operaci, předejděte prohloubení potíží

5. 8. 2022

Dětské úrazy: Jak poznáte výron, zlomeninu nebo poranění páteře?

Z ostatních klinik

28. 11. 2022

Příprava těla na zimu? Raději nepodcenit

28. 11. 2022

Víte, jak rychle stárnou vaše cévy? Nechte si změřit jejich věk, vyplatí se to

15. 11. 2022

Příběh naší pacientky: Dvojčata chtěla na svět dříve

Nahoru