Malá zranění končetin: Jak je ošetřit doma a kdy vyhledat lékaře?
Zranění u prstů rukou nebo nohou, jsou častým neštěstím a zdánlivou maličkostí, po které se ale můžete svíjet bolestí. Ačkoli se může zdát, že jde o drobnost, je nezbytné takové zranění správně ošetřit. Než navštívíte lékaře, můžete zmírnit nepříjemné pocity a zabránit dalším komplikacím. Jak si doma bezpečně poradit s drobnými poraněními?
Zhodnoťte závažnost zranění
Poranili jste se a nejste si jistí, jestli „to stojí“ za návštěvu lékaře? Rozhodně je lepší i přes nejistotu pomoc vyhledat – obzvlášť, pokud se objeví otok, modřina nebo nemůžete s prstem na ruce či noze hýbat. V tom případě už je nezbytné nechat se lékařem neprodleně zkontrolovat. Rentgenové vyšetření může určit, zda se jedná například o zlomeninu, a včasný zásah může zabránit dalším komplikacím.
Jak se ošetřit okamžitě ještě před návštěvou lékaře?
Znehybněte poraněné místo
Pokud máte podezření na zlomeninu, můžete prst nebo palec na noze stabilizovat a zabránit dalšímu pohybu, který by mohl zranění zhoršit. Použijte provizorní dlahu, například pravítko nebo dřívko od nanuku, a zajistěte oblast obvazem nebo čímkoli, co máte doma a mohlo by ho nahradit.
Přiložte studený obklad
Led může pomoci znecitlivit oblast a snížit otok. Zabalte kostky ledu do látky nebo použijte gelový ledový obklad a přikládejte jej na poraněnou ruku nebo nohu vždy na 15–20 minut. Tento postup opakujte každých několik hodin po dobu prvních 24–48 hodin.
Udržujte místo v čistotě a suchu
Abyste zabránili infekci, šetrně očistěte poraněné místo jemným mýdlem a vodou. Osušte ho čistým ručníkem a nevystavujte špinavému nebo vlhkému prostředí.
Zvedněte končetinu
Ke snížení otoku a zmírnění bolesti vám může pomoci i držení poraněné ruky nebo nohy ve zvýšené poloze nad úrovní srdce. Takže se posaďte, nebo klidně položte, ale zraněnou končetinu vždy podložte extra dávkou polštářů.
Odpočívejte
Zkrátka nepoužívejte poraněnou ruku nebo nohu k činnostem, které by mohly zhoršit bolest nebo způsobit další poškození. Minimalizujte pohyb a opravdu nechte končetinu co nejvíce odpočívat.
Sledujte příznaky komplikací
Snažte se pozorovat, zda se příznaky nezhoršují – jestli se nezvyšuje bolest nebo se nemění barva kůže. Pokud si všimnete jakýchkoli znepokojivých příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc co nejdříve.
Užívejte léky proti bolesti
Volně prodejné léky proti bolesti jako například Ibalgin nebo Ibuprofen mohou zmírnit nepříjemné pocity. Pečlivě ale dodržujte pokyny k dávkování a nepřekračujte doporučené množství.
Ačkoli se drobná zranění, jako ta u prstů na rukou nebo nohou, mohou zdát bezvýznamná, přistupujte k nim opatrně. Když sami sobě poskytnete správnou první pomoc, můžete tak předejít dalším komplikacím!