Jak osteoporóza ovlivňuje kvalitu života?
Osteoporóza patří vedle rakoviny a onemocnění srdce k nejčastějším civilizačním chorobám. Obávaná je hlavně ve vyšším věku, kdy se projevuje naplno. Jaký je život s touto nemocí a jak na prevenci a zmírnění projevů?
Co říkají statistiky
Po padesátce postihne toto onemocnění každou třetí ženu a každého pátého muže. Začínat může i dříve, ale obtíže se naplno projeví, až když je kost řídká a zlomí se i při drobném poranění. V České republice trápí osteoporóza až 700 tisíc lidí a u zhruba u 50 tisíc pacientů dojde každoročně ke zranění, které je s řídnutím kostí prokazatelně spojeno.
Setkat se můžete i s odlišnými údaji, které rozdělují osteoporózu na několik typů – buď na postmenopauzální a involuční (senilní) nebo také lokalizovanou a generalizovanou. V prvním případě se liší věk nemocných a druhé dělení označuje osteoporózu, která se projevuje jen v jednom místě, nebo naopak kdekoliv v těle.
Příčiny a rizikové faktory
Mnoho lidí se domnívá, že problémy způsobuje jen odvápnění kostí, ale ve skutečnosti je podstata osteoporózy složitější. Jde o nemoc látkové výměny, která způsobuje úbytek kostní hmoty a narušuje mikroarchitekturu skeletu. Budování kostní hmoty končí nejpozději okolo 30. roku, ale nejvíce ohroženou skupinou jsou kvůli nedostatku estrogenu ženy po menopauze. U mužů riziko vzniku až po 75. roce.
Rizikovým faktorem je především genetika, důležitou roli ale hraje i nedostatek vápníku a vitamínu D a také málo pohybu. Ženy se navíc musí vypořádat s úbytkem ženských hormonů v období menopauzy. Dále kostem neprospívá ani kouření a alkohol a dlouhodobé užívání některých léků, které snižují vstřebávání vápníku do střev, především kortikoidů a antacid.
Projevy a zhoršení kvality života
Typické zlomeniny (obratlů, krčku stehenní kosti apod.) se po padesátce objeví až u třetiny žen a 15 procent mužů. Problém je v tom, že s každou další zlomeninou se zvyšuje riziko vzniku další. Kromě toho ale patří k projevům osteoporózy i nespecifické bolesti zad, nahrbení a zmenšení postavy, potíže s dechem, neschopnost udržet rovnováhu a celkové omezení pohyblivosti.
Jak na prevenci a zmírnění obtíží?
Pokud máte k této nemoci genetické předpoklady, měli byste se v první řadě vyhnout kouření, kvůli kterému se v kostech ukládat toxické látky jako kadmium a olovo. Dále se doporučuje dbát na dostatek pohybu, stačí i 30 minut chůze denně. A podle vaší fyzické kondice a věku můžete přidat i aerobní, protahovací a posilovací cvičení. Vždy se ale poraďte se svým lékařem.
Včasný záchyt osteoporózy může výrazně zpomalit její vývoj.
Vedle toho je potřeba přijímat dostatečné množství vápníku, vitamínu D a dalších potřebných látek. Z některých zdrojů se ale vstřebává lépe než z jiných, doporučujeme hlavně některé druhy zeleniny, například květák, brokolici, špenát nebo růžičkovou kapustu. Dále to jsou i různé ořechy a semínka a ze živočišných potravin se doporučují hlavně vejce a sardinky.
Vyjma těchto výživových opatření ale nezapomeňte ani na preventivní prohlídky. Včasný záchyt osteoporózy totiž může výrazně zpomalit její vývoj. Od 65 let věku máte nárok na denzitometrické vyšetření, na které vás může poslat přímo váš praktický lékař, ortoped, revmatolog nebo i ambulantní gynekolog. Podle výsledků pak probíhá pravidelné sledování stavu kostní hmoty a případně i léčba, která spočívá především v hormonální terapii a podávání vápníku a vitamínu D. Konkrétní postup ale určí klinický osteolog, ortoped nebo jiný odborník.