Aktuality - Ort-Art Ortopedie Ostrava

Degenerativní operace

Vbočený palec nebo patní ostruhy nejsou jen kosmetickou vadou

Na klinice Ort-Art v Petřvaldě u Karviné se specializujeme na nejrůznější degenerativní operace pohybového aparátu v duchu našeho motta – abychom vás „znovu vrátili do hry", zbavili vás obtíží a umožnili návrat k běžným činnostem i sportu bez bolesti. Patří k nim i operace vbočeného palce nebo patní ostruhy.

Degenerativní onemocnění pohybového aparátu jsou charakteristická destrukcí (deformací, poškozením, chátráním apod.) kostí, kloubů či měkkých tkání. Příčiny můžeme hledat v genetice, ale také v přílišné zátěži nebo například nošení nevhodné obuvi. Ačkoli se může zdát, že některá z nich jsou pouze estetickým problémem (například že vbočený palec pouze nehezky vypadá), ve skutečnosti může opomíjení problému vést k prohloubení onemocnění a vysoké bolestivosti, proto je na místě návštěva ortopeda.

Degenerativní operace v Ort-Artu

Mezi častější operační zákroky, které provádíme na naší klinice Ort-Art v Petřvaldě, patří: ploska nohy, propadlá klenba nohy, hallux neboli vbočení palce, deformace prstu, korekční osteotomie zánártních kostí, operace tenisového lokte (proklik: Syndrom tenisového lokte: jak vzniká a jak ho léčit - Innova Healthcare a.s. (i-hc.cz), operace úponů čéšky, patní ostruhy, odstranění ganglií a jiných vazivových degenerativních procesů, endoprotézy drobných mezičlánkových kloubů prstů horní končetiny, odstranění kostních výrůstků a další.

Hallux valgus neboli vbočený palec

Vbočený palec častěji postihuje ženy, na vině může být mimo jiné dlouhodobé nošení bot s úzkou špičkou a vysokými podpatky. Hallux však může potrápit každého bez rozdílu pohlaví i věku, významnou roli pak hraje dědičnost či vysoká hmotnost pacienta. Toto onemocnění definujeme jako odchýlení palce od osy nohy o více než 15 stupňů, kdy může vznikat bolestivý otlak na kůži a docházet i k rotaci palce. Ve snaze ulevit si od bolesti pacienti často chodí „nezdravě", začnou křivit chodidlo nebo chodit po patách, a namáhají si tak páteř a další části těla. Pokud se vbočený palec neléčí, může dojít až ke zničení kloubu.

Na počátku stojí konzervativní léčba, která spočívá v nošení volnější (ortopedické) obuvi a používání meziprstních korektorů nebo speciální korekční ortézy. Pomůže i fyzioterapie – cvičení, tejpování a další. Konzervativní léčba vede ke zmírnění bolestí, avšak pokud je onemocnění rozsáhlé, většinou nepostačí a je třeba deformitu odstranit operačně.

Při operaci vbočeného palce dochází nejen ke změně pozice palce (protnutím kosti), ale upravuje se také zátěž vnitřní strany chodidla. Operatér může využít pevné fixace pomocí šroubů (v současné době se používají moderní titanové šrouby). Vbočený palec lze operovat také miniinvazivně (pomocí tenkých fréz).

Operace se provádějí různě, vždy záleží na typu deformity, věku a nárocích pacienta. Spektrum výkonů sestává ze zákroků na měkkých tkáních a tzv. korekční osteotomie, tedy operaci s nutností protnutí kosti s následnou změnou osy. Jsou to např. operace dle Austina, Akina nebo Weila, případně SCARF a další modifikace. Tyto zákroky se často kombinují dle závažnosti klinického nálezu. Provádějí se v celkové nebo spinální anestezii.

Kovový materiál většinou v těle zůstává, pokud nepůsobí potíže. Hojení trvá asi 4 až 6 týdnů, plnou zátěž doporučujeme po 8 až 12 týdnech od operace.

Ostruha patní kosti

Často si na ně stěžují vytrvalostní běžci kolem věku 30 let. Patní ostruhy totiž často způsobuje dlouhodobé přetížení nohou či nošení těsné, nevhodné obuvi. Patní ostruhy popisujeme jako kostní výrůstky, lépe řečeno kostěné zpevnění úponů vazů a svalů k patní kosti. Toto degenerativní onemocnění bývá nejen velmi bolestivé, ale také zánětlivé, a proto je třeba jej léčit.

Konzervativní léčba spočívá v úlevě od zátěže, nošení pohodlné obuvi s korekčními latexovými nebo speciálními gelovými podpatěnkami a užívání různých mastí a obkladů. Pomoci může tejpování, obstřiky, rázové vlny nebo laser. Někdy však konzervativní léčba nepomáhá, zánět je trvalejšího charakteru a může docházet k procesu kalcifikace, kdy se kostní výběžek zvětšuje a je stále bolestivější. Pak přichází na řadu operace

Operaci patní ostruhy provádíme velmi šetrně artroskopem skrz malé řezy. Dochází při ní k obroušení ostruhy a přetnutí vazivových úponů.

Ostruhu patní kosti u nás zpravidla neoperujeme, ale lze ji provádět buď otevřeně (resekcí ostruhy) či laparoskopicky. Při rekonvalescenci musí pacient omezit došlap na patu. K úplnému zhojení měkkých tkání dochází během 3 až 4 týdnů.

Obraťte se na nás, ulevíme vám od bolesti

Ambulance Ort-Art jsou vám k dispozici hned na 5 místech v Moravskoslezském kraji – v Petřvaldě u Karviné, Bílovci, Studénce, Novém Jičíně a Frenštátu pod Radhoštěm, kde zajišťujeme komplexní ambulantní ortopedickou péči s individuálním přístupem ke každému pacientovi. Naši lékaři-ortopedi a fyzioterapeuti vám pomohou nastavit správnou konzervativní léčbu vašich potíží. Bude-li vám doporučena operace, převezmeme si vás na naší klinice v Petřvaldě. Dle rozsahu a charakteru vašich potíží provedeme operativní zákrok bez nutnosti hospitalizace, u složitějších případů pak s minimálně jednodenní hospitalizací.

Jsme tu pro vás

Klinika Ort-Art – ortopedie, traumatologie, rehabilitace
Šenovská 1829, Petřvald u Karviné

Tel.: 728 456 828
E-mail: ordinace@ort-art.cz

Náš tým a všechny kontakty zde: Kontakty (ort-art.cz)

Podobné články

21. 3. 2024

Malá zranění končetin: Jak je ošetřit doma a kdy vyhledat lékaře?

2. 2. 2024

Operace ramene známé hokejistky

17. 1. 2024

Jak se připravit na zimní sporty? Nepodceňte trénink, protažení ani výbavu

Z ostatních klinik

5. 4. 2024

Rozhovor s MUDr. Josefem Doležalem: Chirurgie v Lípě se neustále rozvíjí

4. 4. 2024

Kdy se obrátit na praktického lékaře? Registrujeme nové pacienty!

3. 4. 2024

Akční dubnová nabídka - Lékárna Poliklinika Hůrka

Nahoru